Nawigacja


Park Narodowy Podyji

Rozciąga się wzdłuż rzeki Dyji, która tworzy tu piękną scenerię wraz ze skałami, lasami i tutejszym pagórkowatym krajobrazem.

podyji-novyhradekWidok na Nový hrádek w Podyji.
podyji-lisciskalaSkała Lisa w Podyji.
podyji-vresovisteWrzosowisko Havranickie to największe wrzosowisko w Podyji. Wiedzie przez nie wiele ścieżek turystycznych i rowerowych.

Park Narodowy Podyji ma powierzchnię 62 km2 i znajduje się w dolinie rzeki Dyji pomiędzy Znojmem a Vranovską zaporą (Vranov nad Dyją). Ten obszar stał się Parkiem Narodowym w 1992 roku.

Większa część pagórkowatej krainy Podyji leży na skraju Wyżyny Czesko-Morawskiej, tylko cypel wschodni wkracza do Obniżenia Dyjsko-Swrateckiego. Park Narodowy Podyji jest wyjątkowy przede wszystkim przez połączenie kanionowego charakteru doliny i zarazem pagórkowatego. Rzeka Dyja ma liczne meandry, które sprawiają, że jej okolica jest jeszcze ciekawsza.

Powierzchnia Parku Narodowego Podyji jest w większości pokryta lasami (84 %), które przenikają się najróżniejszymi formami i ścianami skalnymi oraz wieloma głęboko wciętymi dolinami dopływów rzeki Dyji.

Po stronie Austrii do Podyji nawiązuje Park Narodowy Thayatal. Więcej informacji o Podyji znajdą Państwo przy załączonych zdjęciach na tej stronie.

Więcej informacji o Parku Narodowym Podyji

Jak kontynuować?

Więcej zdjęć z Parku Narodowego Podyjí

Wydrukować