Nawigacja


Znojmo

Jedno z najstarszych miast w Czechach, 36 000 mieszkańców. Z zabytków znaczące są przede wszystkim wieża ratusza, korytarze podziemne pod miastem i Rotunda św. Katarzyny. W sezonie mogą tu Państwo skorzystać w kolejki turystycznej.

znak-znojmoHerb miasta Znojma.
znojmo-rotundaRotunda św. Katarzyny.
znojmo-hrad2Zamek znojemski z rotundą św. Katarzyny.
znojmo-dyjeWidok na Znojmo i rzekę Dyję.
logo-s-privlastkem.thumbnail

Znojmo to miasto, które znajduje się na Morawach Południowych, 52 km na południowy zachód od Brna, na lewym brzegu rzeki Dyji. Ma 36 000 mieszkańców i jest to jedno z najstarszych miast w Czechach – jego historia zaczęła się już za czasów Państwa Sama (V wiek). W 1226 roku Znojmo dzięki Przemysławowi Otokarowi I dostało prawa miejskie.

Warto zwiedzić zabytkowe centrum miasta z krętymi uliczkami, romantycznymi punktami widokowymi i stylowymi zakątkami. Znajdą Państwo w nim również wiele zabytków, do tych najbardziej znaczących zaliczamy:

  • Wieża ratuszowa – jest uważana za symbol miasta, ma 80 metrów. Można ją zwiedzać przez cały rok i Państwa może zauroczyć piękny widok na miasto i okolicę.
  • Rynek Masaryka – główny plac w Znojmie, znajduje się na nim wieża ratuszowa.
  • Podziemne tunele – mają łącznie 30 kilometrów i tworzą labirynt korytarzy na kilku kondygnacjach pod całym centrum miasta.
  • Zamek znojemski – w XVIII w. został przebudowany na pałac i dziś służy jako muzeum.
  • Rotunda św. Katarzyny – znajduje się na terenie zamku, jest zakwalifikowana do zabytków kultury narodowej.
  • Klasztor loucki – został założony w 1190 roku, w czasie wojen husyckich został zniszczony a później odbudowany w stylu barokowym.

Z współczesnych atrakcji interesujące jest kąpielisko Louka czy przejażdżka w sezonie kolejką turystyczną.

Więcej informacji o Znojmie

Jak kontynuować?

Więcej zdjęć ze Znojma

Wydrukować